F-16 Fighting Falcon

Baran Ormancı16 Ağustos 20177min5370

Merhaba arkadaşlar bu yazı dizinini havacılık tarihine büyük izler bırakmış uçakların insanlarla kaynaştığı, tanıştığı bir bölüm olarak düşünebilirsiniz veya başka bir deyişle her sayıda ayrı bir uçağı kalemimin yettiği kadarı ile sizlere tanıtacağım.

Bu yazıda General Dynamics şirketi tarafından üretilen Dünya ülkeleri arasında popüler olan ve Türk Hava Kuvvetlerinin de bel kemiğini oluşturan F-16 Fighting Falcon’dan bahsetmek istiyorum.

F-16 hava üstünlüğü ve çoklu görevler için tasarlanmış bir savaş uçağıdır.1960 ile 1970 yılları arasında ABD askeri kuvvetlerinin F-4, F-15 ve F-14  yerine ucuz, hafif, ve yüksek performanslı savaş uçağı isteğinden dolayı oluşan durumdan dolayı doğmuştur. Ayrıca NATO ülkelerinin, özellikle Belçika, Danimarka, Hollanda, Norveç, F-104 yerine başka bir savaş uçağı istekleri de F-16’nın tasarım, üretim, geliştirme safhalarında etkili olmuştur. Bu durum altında USAF LWF(Light Weight Fighter) programını başlatmış ve şirketler arasında bir yarışma düzenlemiştir. Yarışmaya General Dynamics YF-16 ile Northrop ile Mc Dounnel Douglas ise YF-17 ile katılmıştır bunun sonucunda yetkililer YF-16’ yı seçerek F-16’nın doğmasına kesin karar vermişlerdir. F-16’nın kazanmasında ki en büyük etken ise istekleri tam anlamı ile karşılayabilmesidir. Fakat Northrop ve McDonnell Douglas tamamen projeyi iptal etmemiş ve F-18 Hornet olarak yeniden sektöre sunmuştur. F-16 kesin olarak yarışmanın kazananı ilan edildikten sonra General  Dynamics tasarımcısı olarak üretime başlamış ve ilk F-16A 1976 da üretim bandından çıkarılmıştır. Bu sırada NATO ülkelerine de sertifikasyon ve üretim lisansları verilmeye başlanmıştır. İlk tam donanımlı F-16 1978 yılında üretim bandından çıkmış ve 1979 da Amerikan Hava Kuvvetleri 388. Taktiksel Savaşçı Kanadında diğer bir deyişle 388. Filoda göreve başlamıştır. İsim töreni yapılmış isminin ‘Fighting Falcon’ olmasına karar verilmiştir fakat pilotlar arasında ‘Viper’  diye daha çok çağırılır.

Peki F-16’yı bu kadar farklı ve döneminin en iyi uçağı kılan özellikler nelerdir? Biraz da dizayn ve karakteristik özelliklerinden bahsedeyim.

Öncelikle F-16 döneminin en son teknolojik özelliklerini taşıyan bir savaş uçağıydı ve kullanıldıkça neler yapabileceğinin farkına varıldı. Öteki savaş uçaklarından farklı olarak fly-by-wire (manuel uçuş kumandalarını elektronik bir ara yüz ile değiştiren uçuş kontrol sistemi) kullanılmıştır. Bu sistem pilotun en ufak bir hareketi ile uçağı kontrol etmesini sağlamıştır. Her uçak için bir stabilite değeri vardır ve bu değer pozitif olmalıdır fakat F-16 da bu değer negatiftir. Uçağın böyle tasarlanmasının sebebi ise bir uçak ne kadar stabil ise manevra yapması o kadar zorlaşır. Bu durumu ise dijital uçuş kontrol sistemi eklenerek yani yine elektronik kullanılarak çözülmüştür. Bu kadar yoğun bir elektronik sisteme sahip olduğu için pilotlar tarafından elektrik uçak olarak da çağırılır.

Yüksek manevra kabiliyeti olduğu için G sınırları da -3/+9 G arasında değişir. Bu durum pilotu ise insan sınırlarını zorlayan ve pilotu strese sokan durumlarla karşı karşıya getirir. Bu yüzden pilotun G toleransını artırmak için pilot koltuğu 30 derece açıyla yerleştirilmiştir. Böylece kan akışının daha düzenli sağlanması ve kalbe dönüşü kolaylaştırılmıştır.

F-16 360 derece görüş açısına sahiptir ve bu durum bir savaş uçağı pilotu için vazgeçilmez ve paha biçilemez bir özelliktir. Böyle olmasının sebebi ise tek parça bubble canopy sahip olmasıdır. Ayrıca bir it dalaşında arkadaki uçağı görmek belki de o it dalaşından sizin zaferi alarak çıkmanız demektir. F-16 bunun yanında muhteşem ve döneminin en iyi radarına sahiptir. Bu radar AN/APG-68 dir. Atış kontrol radarı olan bu radar sistemi hem hava hem kara hedeflerini takip edebilmekte ve atış imkanı sağlamaktadır. İt dalaşındayken F-16’nın motoru da sizin için önemli bir avantaj oluşturacaktır. Kendi ağırlığından fazla itki üreten nadir uçaklardan biridir ve itki-ağırlık oranı 1.21 den fazladır. Bunun anlamı ise F-16’nın dik bir şekilde tırmanabilmesi ve ivmelenebilmesidir.

F-16’nın kanat ve gövde altında toplamda 11 tane istasyon bulunur. Silah yükü:

  • M-61 Vulcan 20 mm Gatling topu
  • AIM-9 Sidewinder ısı güdümlü, kısa menzil hava-hava füzesi
  • AIM-7 Sparrow radar güdümlü,orta menzil hava-hava füzesi
  • AIM-120 ise AIM-7’NİN gelişmiş bir versiyonudur.
  • Her türlü hava-yer bombası, füzesi ve roket podu taşıyabilir.

Bundan dolayı her türlü hava-hava ve hava-yer görevlerine uygundur.

Bu bilgilerin hepsine bakacak olursak F-16’nın neden uçak üretemeyen ülkeler için standart savaş uçağı haline geldiğini anlayabiliriz. Elimden geldiğince size genel olarak F-16’yı tanıtmaya çalıştım. Bir sonraki yazımda buluşmak üzere…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Hakkımızda

21 Mart 2012 tarihinde, gençlere havacılık sevgisini aşılamak ve havacılık alanında faaliyetler yürütmek amacıyla Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nin ilk öğrenci topluluğu olarak kurulan ANKA Havacılık ve Uzay Topluluğu, kuruluşundan bu yana havacılık ve uzay alanında yaptığı çalışmalar ile kısa sürede ilgi çekmiş, Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nin en büyük ve en köklü öğrenci kulübü konumuna erişmiştir.


İLETİŞİME GEÇİN

BİZİ ARAYINSon Haberler

6 Eylül 2017
25 Ağustos 2017
11 Ağustos 2017


Abone Olun !Kategoriler