Plastik Modelcilik – II

Herkese tekrardan merhabalar. Birinci sayıda model yapmaya başlamak, maket nedir, maket için gerekli malzemeler nelerdir gibi konulardan bahsetmiştim. Bu sayıda ise maketi nasıl yapmalıyız, nelere dikkat etmeliyiz gibi konulardan kısaca yapım aşamalarını anlatacağım. Haydi başlayalım.

1.Kutuyu açma: Evet, ilgi alanınıza göre ne yapacağınıza karar verdiniz, gittiniz model satan yere, heyecanla ilk maketinizi ve gerekli malzemeleri aldınız. Kutuyu açtınız ve karşınıza şöyle bir manzara çıkacak:

Bu görüntü gözünüzü korkutabilir, ‘’Ben nasıl bir işe bulaştım?’’ tarzında düşünceler aklınızdan geçebilir. Ama korkmanıza gerek yok çünkü göründüğü kadar zor olmayacak. Öncelikle bakmanız gereken yapım kılavuzudur. Maketi, kılavuzun verdiği yönergelere uyarak yapacağız. Bu yüzden ilk olarak kılavuzu iyice inceleyip anlamak gerekir. Kılavuzu iyi incelemezsek telafisi zor hatalar ortaya çıkabilir. Örneğin gövde içine yapıştırılacak bir parçayı yapıştırmadan gövdeyi birleştirirsek ve bu dışardan da gözüken bir parçaysa maket pek bir şeye benzemez (anlamayan kişiler için bu tarz eksikler genelde fark edilmez J). Ondan sonra parça kalıplarını poşedinden çıkarıyoruz. Kalıpları çıkardıktan sonra bunları, sabunlu ılık suyla yıkamamız lazım. Kalıplar üretimden çıkarken kolay ayrılması için yağlanırlar, işte bu yağdan arındırmak için yıkıyoruz. Aksi takdirde boyanın gövdeye oturması zorlaşır.

2.Parçaları ayırma-yapıştırma-zımparalama: Bu işlemlerden sonra kılavuza göre ilk önce hangi parçalar birleştirilecekse yan keski ya da maket bıçağı ile parçaları ayırıyoruz. Varsa üzerinde çapak, kalıp izi gibi görünüşü bozacak fazlalıklardan maket bıçağı ya da ince bir zımpara ile temizliyoruz. Örneğin uçaklarda istisnalar dışında kokpitten, arabalarda ise motor bölümünden başlanır. Her zaman küçük parçaların montajı ilk önce yapılır. Montajdan sonra, yine, varsa olan çapakları zımparayla temizliyoruz. Bu temizlemeden sonra küçük parçaların boyamasına geçebiliriz. Boya kuruduktan sonra da varsa decalleri yapıştırıyoruz. Küçük parçaların montajı bittikten sonra yavaş yavaş maket toplamaya başlayabiliriz. En sonunda bir şeyler ortaya çıkmaya başlayacak.

3.Boşlukları kapatma: Gövdeyi birleştirdikten sonra model alınan aracın gerçeğinde olmayan, tamamen maketten kaynaklı boşluklar, ezikler ortaya çıkabiliyor. Bunları kapatmak için putty denen özel maket macunları var. Puttyi sıkıntılı olan kısma sürüyoruz. Şimdi sorabilirsiniz nasıl süreceğiz diye. Ben, tüpten kürdanla alıp boşluk olan kısma yayarak sürüyorum. Putty kurudukça çekme yapar, bu yüzden biraz fazla sürmenizde fayda var. Birde sürülecek yerin etrafını maskelerseniz etrafa yayılmaz. Kuruduktan sonra zımparalayarak fazla kısımları temizliyoruz. Bunu yaparken maskelemenin kalması iyi olur çünkü etraftaki detayları yok edebiliriz.

4.Boyama: Bütün bu işlerden sonra boyamaya geçebiliriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Hakkımızda

21 Mart 2012 tarihinde, gençlere havacılık sevgisini aşılamak ve havacılık alanında faaliyetler yürütmek amacıyla Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nin ilk öğrenci topluluğu olarak kurulan ANKA Havacılık ve Uzay Topluluğu, kuruluşundan bu yana havacılık ve uzay alanında yaptığı çalışmalar ile kısa sürede ilgi çekmiş, Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nin en büyük ve en köklü öğrenci kulübü konumuna erişmiştir.


İLETİŞİME GEÇİN

BİZİ ARAYINSon Haberler

6 Eylül 2017
25 Ağustos 2017
11 Ağustos 2017


Abone Olun !Kategoriler