İsmail bin Hammad el-Cevheri

Türk tarihindeki havacılığı ve bu topraklar üzerindeki havacılık sevdasını elimden geldiği kadar ve kalemim yazdığı kadar sizlerle buluşturmak istiyorum. Bu yazı dizisinde ilk olarak Türk tarihindeki uçuşa meraklı ve uçmayı bir sevda haline getiren insanları kaleme alacağım.

İlk olarak havacılığın babası olduğu halde havacılıkla uğraşan insanların bile tanımadığı birinden bahsetmek istiyorum İsmail bin Hammad el-Cevheri. Doğum tarihi tam olarak bilinmezken ölüm tarihi 1002 – 1008’dir. El-Cevheri sözlük bilimi üzerinde uzmanlaşmış Irak ve Hicaz bölgesinde bulunan bilim merkezlerinde bir süre bilim tahsil etmiştir. Son zamanlarında sürekli kuşları izleyerek onlar gibi uçmanın mümkün olabileceğini, insanın uçtuğu zaman özgür olacağını onun dışında yeryüzünde tutsak olduğunu düşünmekteydi. Bir leyleğin kanadından ilham alarak kendine tahtadan bir kanat yaptı ve bir minarenin şerefesine çıktı. Kendini boşluğa bıraktı ve saniyelerle de olsa özgürlüğün tadına vardı. El-Cevheri bilinen ilk Türk hava şehidi olmuştur. Bir başka havacılık sevdalısı olan Türk ise Siracettin Doğulu’dur. Kendisi II. Kılıçaslan’ın onuruna düzenlenen bir şenlikte Dikilitaşa çıkıp, üzerinde ince, uzun ve geniş bir elbise ile uçma denemesi yapmıştır. Ancak düşünüldüğü gibi olmadı ve Siracettin Doğulu ilk anda gelen sert rüzgarın etkisi ile bir süre havada kaldıktan sonra yere sert bir düşüş yaparak öldü. Siracettin Doğulu da ilk paraşütçü olarak tarihin tozlu sayfalarına adını yazdırıp bir gün yaptığı icadının son halini göremeden bu dünyadan ayrıldı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Hakkımızda

21 Mart 2012 tarihinde, gençlere havacılık sevgisini aşılamak ve havacılık alanında faaliyetler yürütmek amacıyla Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nin ilk öğrenci topluluğu olarak kurulan ANKA Havacılık ve Uzay Topluluğu, kuruluşundan bu yana havacılık ve uzay alanında yaptığı çalışmalar ile kısa sürede ilgi çekmiş, Türk Hava Kurumu Üniversitesi’nin en büyük ve en köklü öğrenci kulübü konumuna erişmiştir.


İLETİŞİME GEÇİN

BİZİ ARAYINSon Haberler

6 Eylül 2017
25 Ağustos 2017
11 Ağustos 2017


Abone Olun !Kategoriler